Az ASD diagnosztizálása

A nem diagnosztizált autizmus is autizmus

A „társadalmi álcázás” a viselkedések vagy jellemvonások tudatos vagy tudattalan elfedése annak érdekében, hogy az egyén ne tűnjön autistának.

Prevalencia

Az elmúlt 50 évben végzett epidemiológiai vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az ASD prevalenciája világszerte növekszik. Ennek a látszólagos növekedésnek számos lehetséges magyarázata van, beleértve a jobb tudatosságot, a diagnosztikai kritériumok kiterjesztését, a jobb diagnosztikai eszközöket és a jobb jelentéstételt. (Azaz sok éven át nem tesztelték a nőket, mivel az ASD-t férfi domináns betegségnek tekintették, vagy az embereket összességében rosszul diagnosztizálták. Úgy tűnt, hogy a depresszió a legkönnyebb címke rá.)

Súlyos szintű ASD-vel rendelkező gyerekeknél a szülők akkor veszik észre az autizmus tüneteit, amikor gyermekük kb. két-három éves, de sajnos az enyhe autizmust gyakran csak felnőttkorban fedezik fel.

Az Egyesült Államokban 1:44, az Egyesült Királyságban pedig 1:57 gyermeknél diagnosztizálnak autizmus spektrummal.

Az ASD diagnosztizálásának nehézségei

Vannak más nehézségek is az ASD diagnosztizálásával kapcsolatban, beleértve azt a tényt, hogy a lányok jellemzői eltérnek a fiúkétól, kevésbé észrevehetők, és ezért nehezebb diagnosztizálni. Az autizmus felismerése és diagnosztizálása késleltethető a „társadalmi álcázás” miatt is, amely viselkedések vagy tulajdonságok tudatos vagy tudattalan elfedése, így az egyén nem tűnik autistának. Ez az a viselkedés, amelyet az autisták, különösen a tanulási zavarokkal nem rendelkező emberek alkalmazhatnak, hogy „beilleszkedjenek”. Sajnos mélyen negatív hatással lehet mentális egészségükre, mivel a kézzelfogható önazonosság hiánya és a tartós társadalmi álcázás feszültséget és szorongást okoz.

Az autisták akár négyszer nagyobb valószínűséggel szoronganak, és kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek depressziótól.

Online diagnosztikai teszt

Az autizmus spektrum hányadosa (AQ-50) az egyik legszélesebb körben használt szűrőeszköz, amelyet Simon Baron-Cohen és munkatársai fejlesztettek ki.